Teksts: Veronika Viļuma (žurnāls “DEKO” | 2024 februāris)
Foto: Alvis Rozenbergs
Arhitektu birojs OAD turpina domāt ārpus kastes, taču kastes – pārveidotos kravas konteineros – ierīko sabiedriskas tualetes. Tas VEF KVARTĀLA ne vien pilda savu tiešo funkciju, bet ari izceļas ar pamanāmu dizainu un kalpo par labu orientieri pasākumu apmeklētajiem.
Forma, funkcija un izjūta (angliski 3F – form, function, Design jeb OAD (agrāk pazīstams kā OpenAD) arhitekti izvirzījuši par pamatu jebkuram savam projektam neatkarīgi no tā, vai runa ir par biroju ēkām Barselonā, dzīvojamo kompleksu Dubaijā vai… labierīcībām Rīgā. Sadarbojoties ar nekustamo īpašumu attīstītāju VEF KVARTĀLS, OAD birojs arhitektes Zanes Teteres-Šulces vadībā aktīvi strādā pie vēsturiskās teritorijas revitalizācijas. Industriālais mantojums ieguvis laikmetīgus vaibstus, tajā jau iemājojuši dažādi uzņēmumi un aizvadīti koncerti, tirdziņi un citi pasākumi. Kopš pērnā rudens apmeklētāju ērtībai kvartālā ierīkotas sabiedriskās tualetes. Tomēr pretēji pirmajām asociācijām, kas rodas, domājot par šīm utilitārajām telpām, tās nav diskrēti izvietotas teritorijas nomalē. Runa, protams, nav arī par mobilajām biotualetēm, kādas ierasts uzstādīt masu pasākumos, nedz arī par mazmājiņām, no kurām drīzāk gribas turēties pa gabalu. Tieši pretēji – OAD projektētās labierīcības ir pašvērtīgs dizaina pieturpunkts.
«Sabiedriskās tualetes ir viena no pamata funkcionalitātēm jebkurā publiskajā vietā, projektā vai elkā, taču bieži vien tas tiek novietotas tā, lai būtu pēc iespējas mazāk pamanāmas. Mēs izmantojām inovatīvu pieeju, nevis slēpjot, bet tieši izceļot šo funkcionālo zonu, lai tā kļūtu par vienu no kvartālu raksturojošām sastāvdaļām,» atklāj Zane Tetere-Šulce, kura pie šī projekta strādāja kopā ar kolēģiem Beatrisi Dzērvi, Ģirtu Kūlu un Evu Heidingeri-Jukāmu.
Tualetes tapušas, arhitektiem pārveidojot kravas konteinerus, tā nodrošinot gan efektīvu resursu izmantošanu, gan rūpējoties par estētisku veidolu. Uzmanību piesaistošais rotaļīgais dizains kontrastē ar atjaunotajām blakus ēkām, kuras noteikušas konteineru novietojumu. Piemēram, lai nokļūtu labierīcību otrajā stāvā, jāizmanto metāla kāpnes, kas tur atradās jau iepriekš. OAD veikums nudien drīzāk dēvējams nevis par tualetēm, bet labierīcībām, jo papildus to galvenajam uzdevumam otrajā stāvā apmeklētāji var uz mirkli atgūties no kņadas atpūtas zonā, bet pirmajā – veldzēt slāpes dzeramā ūdens brīvpieejas punktos. Ņemot vērā VEF KVARTĀLA sezonālo specifiku – lielāku apmeklētāju plūsmu gada siltajos mēnešos -, ierīkotas arī āra izlietnes, lai samazinātu rindas vērienīgāku pasākumu laikā.
Tualešu melnas un piesātināti violetās fasādes ar sarkano stiklojumu ir akcents publiskajā atelpā un izceļas ne tikai dienas gaišajā laikā. Integrētie gaismas risinājumi kalpo gan par dizaina, gan ari par navigācijas elementu diennakts tumšajās stundās. «Šis projekts ir spilgts piemērs tam, ka iespējams apvienot funkcionalitāti, radošus arhitektūras un dizaina risinājumus, kā arī efektīvu un videi draudzīgu resursu lietojumu,» rezumē OAD.
Konteineru novietojums izvēlēts tā, lai efektīgo tualešu zonu integrētu pārējā apbūvē.
Labierīcības atrodas līdzās VEF Vasarnīcai – 2023. gada vasarā atvērtai pasākumu zālei, kuru, tāpat kā kvartālu kopumā, atjaunojis OAD. Šogad turpināsies tā paplašināšanas darbi.
Izvelētie apgaismojuma risinājumi panāk ne tikai estētisku efektu, bet ari palīdz orientēties un vairo drošību diennakts tumšajās stundās.